
Роден във възрожденския град Карлово, той почина на 4 април на 78 години след прекаран тежък вирус и последвала пневмония. Последните няколко месеца той се чувствал доста зле, а последно се появи публично в началото на ноември на премиерата на филма „Сватба“, където направи поредната си забележителна роля в българското кино.
По ирония на съдбата Васил Банов тръгна от този свят дни след като БНТ излъчи последната серия на сериала „Всичко за сина ми“ по идея на Евтим Милошев, режисиран от Павел Веснаков. Във филма уважаваният актьор е в ролята на справедлив училищен директор, който умее да тушира проблемите между учениците и учителите и да вземе най-мъдрото решение. Това всъщност е и последната филмова роля на Васил Банов. Самият той гледал с интерес филма.
Васил Банов има зад гърба си близо 100 роли в киното и телевизията, като дебютът му е в „На всеки километър“. Следват участия в класиките „Иван Кондарев, „Записки по българските въстания“, „Капитан Петко войвода: „Кмете, кмете“, „Хайка за вълци“, „Дървото на живота“, „Откраднат живот“, „Летовници”, „Фамилията”, „Патриархат", „Седем часа разлика“, „Столичани в повече“, „Дяволското гърло", „Уроци по немски „Чичо Коледа“, „Като за последно“... На театралната сцена едни от най-запомнящите се негови превъплъщения са в „Малки трагедии" на Пушкин, „Боряна“ от Йовков, „Тримата мускетари“ по Дюма, „Женитба“ от Гогол, „Дърво без корен“ от Хайтов, „Железният светилник“ от Талев, „Когато гръм удари“ от Яворов.
Приживе Васил Банов призна, че е станал актьор съвсем случайно.
„Бях много малък, в трето отделение, и баща ми ми донесе едно стихотворение на Вазов – „Защитата на Перущица“. Аз го научих, явих се на един конкурс в Сопот – „Вазови творби“, и те ми дадоха трета награда. Директорът обаче съобщи, че няма да ми дадат книгите, които се полагат, защото не ми е добро поведението, и така ме наказа. В трето отделение получих първото наказание. Оттам може би тръгна“, разказа артистът. През 1967-1971 г. следва актьорско майсторство за драматичен театър във ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“ в класа на проф. Боян Дановски. После работи в театрите във Велико Търново, Враца, Ботевград, Сълза и смях“.
С актьорското си и мъжко обаяние и с професионалното отношение към работата той вдъхновяваше много от по-младите си колеги от киното и театъра. Много актьори, режисьори, сценаристи, творци от всички области на културата изразиха „съболезнования за кончината на големия актьор. Най-емоционално с Васил Банов се прости Мария Бакалова. Двамата си партнираха в черната комедия „Като за последно“. Във филма актьорът е в ролята на възрастен 70-годишен известен и богат писател, който предлага неочаквана помощ на младо момиче, изпаднало в беда (Мария Бакалова), предлагайки й да се оженят. Това поражда поредица от комично-драматични събития и абсурдни преживявания.
За бургазлийката, която покори Холивуд, срещата й с Васил Банов е била много значима. „С обещанието, че не е за последно, но явно като за последно те видях преди само 3 дни. Не искам да повярвам, че наистина е било за последно. Как искам да имаме още много срещи. Не е честно да си тръгнеш толкова бързо... Толкова много имам още да ти разказвам... Толкова много те обичам... Ти беше моят пример не само за артист или за учител, но най-вече за човек. Най-силният човек, когото познавам. Научи ме на толкова много – и за киното, и за театъра, и за живота... За всичко", изповяда се в социалните мрежи Мария Бакалова.
Нейната приятелска близост с Банов се дължеше и на факта, че тя бе низвергната от преподавателя си по актьорство в НАТФИЗ проф. Иван Добчев. Васил Банов пък бе в конфликт с Добчеви не одобрявал неговите методи на преподаване и на режисура.
„Васил Банов не само ще го запомня, но той цял живот е до мен. Той ми е един от най-близките хора,“ каза след поклонението пред актьора актрисата Яна Маринова. „В него припознах и бащинска фигура. А той го е правил това за няколко от актрисите, които познава. И винаги ни е вдъхвал сила в моментите, в които сме се чувствали много несправедливо в тази среда“, посочи Яна Маринова и продължи: „И той винаги е показвал, че джентълменството, мъжът, който е силен и понякога дори авторитарен, защото Васко си беше серт, няма за какво да го крием, може да бъде много топъл, много благороден и много сърдечен и толерантен към колегите си“.
За Башар Рахал Васил Банов е един от най-честните мъже, които е срещал. „Запознах се с него, когато бях на 13 или 14 години в театър „Сълза и смях“. Силно ръкостискане, будещо огромен респект, остър проницателен поглед. При Васо няма лъжа, няма хлъзгавост. Истински мъжкар! Играхме заедно в „Дървото на живота“, сподели актьорът и продуцент.
Стотици изпратиха Васил Банов в столичния храм „Света София“. Освен сина му Боил Банов, който беше министър на културата в третото правителство на Бойко Борисов, още трима министри на културата се сбогуваха с актьора в църквата - „настоящият министър Мариан Бачев и предшествениците му Вежди Рашидов и Кръстю Кръстев.
Източник: Уикенд
0 коментара