Изкуствен Интелект – Бъдещето на Автоматизацията?

Какво е Изкуствен Интелект и Автоматизация?
Това е въпрос, който е на дневен пред през последните няколко години. Изкуственият интелект има все по-осезаемо присъствие в нашия живот. Това, напълно логично, води и до по-бързото развитие на автоматизираните процеси. Двете не са неразривно свързани, но взаимодействието им създава полезен краен продукт. AI, най-просто казано, е компютърна наука, която може да извършва действия, както и да мисли, по подобен начин на самия човек.
Автоматизацията, от своя страна, е интегриране на технологиите в процеси, в които досега се е изисквала човешка намеса. Пример може да е производствената дейност, както и чат ботовете. Можем да дадем пример за подобна интеграция със сайта на, Spin City casino, където ще бъдете любезно обслужен от “всезнаещ” бот, вместо от реален човек зад екрана.
Какви са Малките и Големи победи на AI през последните години?
Говорейки за изкуствен интелект, няма как да пропуснем един от най-големите му успехи – автоматизацията. С помощта на AI редица сектори могат да разполагат с машини, които да са по-добри от предходните, да търсят и намират сами отговори на казуси. Пример за това е безпилотното управление на самолет. Идеята е роботизацията и технологиите да се развиват, за да не е необходимо човешко участие в определени процеси.
Вече споменахме, че има и голямо приложение при обслужването на клиенти. Това се дължи на все по-добрите способности на AI да разсъждава, осмисля, разчита реч и да отговаря с пълни и правилни изречения. Използва се в редица сектори, като чат ботовете в сайтовете, примерно. Също така, е приложим в редица мерки за сигурност, които изискват гласово разпознаване, примерно.
Освен в чисто техническата част, изкуственият интелект дава отговори и за потребителското поведение. Той може да анализира особеностите на човешките реакция, както и да прогнозира изхода от дадена съвкупност от действия. Това служи в положителна насока на маркетинг и бизнес анализаторите.
Говорейки за анализи, трябва да наблегнем на това, че AI изследва не само потребителите, нои пазара. Може да даде достоверни прогнози за развитието в даден сектор. Всичко това се случва на подадени минали и настоящи данни, които обработва и анализира.
Отделно от всичко изброено, изкуственият интелект успява и да генерира разнообразно и пълно съдържание за множество отрасли. Без значение дали те са в сферата на копирайтинга, графичния дизайн, фотографията или бизнеса.
Етични Съображения и Изкуствен Интелект
Тепърва предстои да разберем как ще се развие AI, но, дори и към момента, вече на дневен ред са редица етични въпроси. Голяма част от тях са свързани със сигурността, защитата и целесъобразността на работата с изкуствен интелект.
Пример за сектори, в които се пораждат подобни притеснения е военният. Автоматизацията на оръжията не е от вчера, от години претърпява множество метаморфози. Въпросът, който специалистите си задават, е кога трябва да се спре и как машините да бъдат програмирани по най-оптималния начин. Нека напомним, че AI анализира сам ситуациите, но, за да може да го прави, той трябва да има информация и да е програмиран съобразно целите.
Тоест, една човешка грешка в машинната разработка може да доведе до големи военни трусове. Същите резонни притеснения съществуват и за това дали AI ще дискриминира определени групи от хора. Дали ще приоритизира животозастрашаващи решение на база рационална или етична мисъл. Въпроси, които са екзистенциални и засягат, колкото хората, толкова и машините, в наши дни.
В най-общи линии, възможна е ситуация, в която човекът злоупотребява с възможностите на изкуствения интелект. Това, от своя страна, може да нанесе материални и социални последици. За това селектирането на качествени и коректни компютърни разработчици е от основно значение.
Въздействие върху обществото
Напредването на технологиите става изключително бързо, което поражда много въпроси и притеснения в обществото. Дали те са рационални е много абстрактна тема. Най-верният отговор е, че отговорът се крие в индивидуалните предразсъдъци на хората.
Изкуственият интелект има потенциал да улесни много дейности, да засили технологичния напредък, което, на свой ред, да доведе до максимизиране на печалбите. В същото време, той ще отмени нуждата от човешка намеса в някои сектори на производството, примерно. Ето и някои други сектори, в които AI ще има силно присъствие:
Маркетинг;
Бизнес анализи;
Метеорология;
Графичен дизайн;
Фотография;
Копирайтинг/Създаване на съдържание;
Машиностроене и други.
Технологичното развитие е неизбежно и в никакъв случай лошо. То се случва от десетки години, разликата е, че сега машините ще са по-умни и способни. Човешкият фактор винаги ще е необходим, нека не забравяме, че AI трябва да се управлява и насочва, за да работи пълноценно.
Какво ни очаква в Бъдещето?
Сами за себе си трябва да решим дали ще работим заедно с AI или ще се борим срещу него. Този интелект може да даде много, ако се научим как правилно да го използваме. Това, значително, би олекотило нашето ежедневие и работни ангажименти, което да доведе до един по-спокоен живот.
В заключение, можем да кажем, че не трябва да се страхуваме от изкуствения интелект, а от хората, които биха допуснали грешки в неговото изграждане. За твое е от ключово значение да се наблегне върху сигурността, защитата и пунктуалността при изграждане на “бъдещето”!
 

Споделяне в социалните мрежи
HotArena

HotArena

Интернет таблоид за клюки, скандали и светски новини. Отразяване на жълти новини, интриги, светски партита и събития.

Facebook коментари

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Най-четени

Най-коментирани

Приятели

Последвайте ни и във Facebook

Не изпускайте най-новите горещи новини и скандали от света на хайлайфа във фийда си