Редакторска плесница
За и против кърменето – не е точен израз, макар че постоянно да се използва. Никой не е против кърменето. Спортът е дали да се прави на обществени места.
Разярени мами зейнаха по форумите, защитавайки правото на всяка майка да кърми, където си поиска. Защото живеем в свободна държава.
HotArena ще се въздържи от позиция, защото иска да чуе вашата. Ще ви представим двете крайности, като очакваме вашите коментари по-долу. Коя позиция подкрепяте?
За!
Голямата шумотевица, която се вдигна около кърменето на публични места, привлече някои от най-запалените активистки на натуралното майчинство да захвърлят дрехи и задръжки. Водещата на „Търси се” Нели Хаджийска и съпругата на актьора Ивайло Захариев Миряна решиха да последват примера на западните си колежки и да демонстрират, че също хранят бебетата си с най-естествената храна, пише в. „Уикенд“.
Двете дами пуснаха в социалните мрежи снимки от най-личния момент с бебетата си. На кадрите водещата Нели дори е показала ареолата на едната си гърда, без да се безпокои, че този ексхибиционизъм може да се изтълкува погрешно от приятелите й.
„Аз съм кърмеща майка! Кърмих синът си една година.
Надявам се и вярвам, че и второто си дете ще мога да кърмя поне толкова. Знам прекрасно ползите от кърменето, усетила съм всички емоционални нирвани” на това изживяване и тази несравнима близост! Кърмила съм навсякъде. Свободно. И без задръжки. В страни като Америка да кърмиш детето си в мол или ресторант е нещо съвсем нормално. У нас, обаче има проблем. Тесногръди. Псевдоморални. И тотално несвободни. Такива сме. За съжаление!”, написа под фотото Нели.
За разлика от нея Миряна реши да запази подробностите на тялото си само за актьора Ивайло Захариев. Тя обаче не пропусна да сподели, че заради лоши погледи и забележки, че храни бебето си на публични места се чувствала много подтисната и депресирана.
„Моля ви, ако ме видите да кърмя някъде и не ви е приятно, обърнете се на другата страна. Не ми правете забележка. Ще сринете вярата ми в света, ще разколебаете решителността ми да имам трето, четвърто и пето дете, ще ме замислите дали да насърчавам сестра ми да кърми своите деца, ще направите терминал едно и две много привлекателни, макар да нямат стаи за кърмачки”, написа съпругата на актьора в личния си блог.
Друга популярна майка, която не крие мнението си за кърменето на публични места е манекенката Ирена Милянкова. Актрисата от „Под прикритие” дори участва в снимките на календар за млади майки заедно с най-малкото си дете. В текстовете към него Милянкова обяснява, че е хранила малките си наследници почти до годинка. Преди време пък актрисата разкри, че е ходила с бебетата си на снимачната площадка, за да не пропуска нито едно ядене.
„Кърменето е един от най-хубавите моменти в майчинството. Чувствам се удовлетворена, защото зная, че съм дала най-доброто за моето дете”, обяснява актрисата.
С кърмата си ли
ще се гордеем?
„Гледай ме в очите, казах, в очите!“, беснее тя. Е, как да те гледам в очите, като си си извадила гърдите, ще отговори всеки средностатистически свидетел на изваден на показ бюст. Дали ще е на фолк певица или на кърмеща майка, все тая, циците, гърдите, бюстът са вторичен полов белег на жената, който първо обуславя половата принадлежност, а после, след раждането, служат за изхранването на бебето.
В 21-ви век това се случва по желание, при възможност и в зависимост от обстоятелствата. Пак в 21-ви век извадената гола цица продължава да предизвиква погледи. Но майките това много добре го знаят, пише в коментар на Уикенд.
Страхотна пукотевица се вдига в последните дни заради делото, което кърмачка завела срещу столичен мол, тъй като й направили забележка да не си заголва циците пред магазин за дрехи, а да посети специално направената за преповиване и други дейности, свързани с бебета, стаичка в търговския център. Възможно е байчото да е бил инструктиран от шефовете си просто да упътва майки, които не знаят за въпросното помещение. Възможно е също така той най-любезно да я е приканил да не се разсъблича пред хората. Може пък и да не е бил особено вежлив, но при всички случаи никой не е гонил жената, нито й е забранявал да кърми, еле пък да я е дискриминирал, както тя твърди.
От медийните изяви на въпросната майка обаче човек ще остане с впечатлението, че календарът се е прелистил наобратно с поне 200 години. „Женомразтво, дискриминация, те не ни дават да кърмим, ние имаме право да кърмим, ще кърмим където си решим, бебето ще яде когато си иска, имам права, аз съм майка, като родят и те дете, тогава ще ми обясняват, онази е раждала, ама не е кърмила, кърмила е, но се е покривала с шал. Що ще се покривам с шал, като имам права. Та аз съм майка?!“
Този словесен тероризъм заля всевъзможни информационни канали и поляризира мненията в полза на и против кърменето на обществени места. Родилки, бременни, мъжете им, завалиите и те, изказват се в двете крайности, сякаш от този дебат зависи падането на бурките, с такова впечатление ще остане човек, че се намираме в исторически план.
Да се спори за това, при положение че жени управляват държави и взимат решения в световен план, е проблем само и единствено на кърмещите. И то на един особен вид кърмещи – модерни, само според тях, майки, наричащи себе си по форуми и социални мрежи „мами“, които нямат друга значима себеизява освен отглеждането на децата им по най-правилния, пак само според тях, начин.
Тази порода жени се култивира в последните години на постфеминизъм и е особено опасна. Те или си взимат дългогодишно майчинство, за да отгледат „стойностни хора“ и не пипват работа до абитуриентския бал на отрочето си, или се връщат рано-рано в службата, но така че да вменят вина на целия околен свят – бащи, колеги, началници, които постоянно трябва да им викат „браво“ и да ги потупват по рамото. Средно положение няма. Ако си седят вкъщи, задължително препълват интернет пространство с 500 снимки на час на детето си, придружени с горд надпис: „Ние току-що се изакахме на гърне“, „Ние пръднахме, мирише на пролет“, „Нашият тати ни прати на мол, голям купон е“.
Та въпросната порода майки, когато не дава акъл по форумите, запретва ръкави и забутва количката, понякога към парк, а често и към мол.
Лошо няма.
Не виждам проблем в това да накърмиш детето си, ако можеш, когато и където то огладнее. Твоя си работа е как ще го направиш – дали на по-усамотено място, леко загърната или отпрала гръд в лицата на безброй минувачи, част от които със сигурност още карат някоя неприятна настинка. Щом си решила, твое право е. Не може обаче да задължаваш всички около себе си да ти се радват, за това че си се възпроизвела и така всеотдайно се грижиш за наследника си, да дойдат да те поздравят и да те похвалят колко хубаво храниш бебето си и пръскаш кърма навред.
Сред свидетелите на акта може да има жена с репродуктивни проблеми, некърмено тийнейджърче, което осъзнава колко е било ощетено, мъж с проблем с ерекцията или сексуално неориентиран ерген. Те са също в правото си да не препикават от радост, че някой храни детето си така демонстративно. А молът е частен търговски обект, в който важат правилата на собствениците му. Ако не ти харесва, не ходи там.
Всъщност цялата дискусия е проблем. „За“ или „против“ кърменето на обществени места е абсурден въпрос, той изобщо не съществува, защото в наши дни е просто личен избор. Личен избор е и дали на околните ще им е приятно от гледката. Мен например майките с бебета ме умиляват, но предпочитам да не ми врат в носа зърната си, вменявайки, че това е естествена нужда, а стаичката за повиване им била тясна и не миришела добре. И метеоризмът е естествена нужда, но се стремим да дотърчим до тоалетната, преди да я освободим.
Понеже въпросната кърмачка блесна и по телевизията, за да обясни какви права има тя при изхранването на 8-месечното си бебе на поискване (за лаиците – на поискване означава детето да се храни не на определени часове, а когато то пожелае), специално потърсихме педиатър, който обясни, че на 8 месеца да храниш детето си, когато на него му скимне, е извън нормата. Не е хубаво да се говори така, нали? Защото има общоприета норма, за повечето хора тя е да не се натъкват на голи цици по магазините, има и лична норма – да отглеждаш детето си така, както сам си прецениш, а не както педиатърът, другите майки или бабите ти кажат.
А ако е възможно, да не превръщаш личния си избор в олелия и биене на тъпан, така сякаш само ти на тоя свят си извършил геройството на раждането и изхранването на човек, ще е почти модерно.
Все пак трябва да има и други неща, с които да се гордеем, освен с принадлежността към бозайниците.